Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-07-09

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – niebezpieczna moda.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – niebezpieczna moda

Szkodliwość obecnie silnego trendu w modzie dziecięcej na okulary przeciwsłoneczne to poważny problem. Lekarze i okuliści ostrzegają i apelują do rozsądku rodziców.

Żyjemy w czasach powszechnej ochrony przed wszystkim. Czasem to, co zdrowe zmienia się w paranoje. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym jest oczywiście niezwykle ważna dla zdrowia naszej skóry i oczu, ale przecież nie oznacza to, że unikamy przebywania na zewnątrz, smarujemy się tonami kosmetyków oraz całkowicie chowamy przed słońcem. Wraz z modą na okulary przeciwsłoneczne dla dzieci pojawiło się wiele obaw dotyczących ich szkodliwości. W niniejszym artykule omówimy potencjalne zagrożenia związane z użyciem okularów przeciwsłonecznych u dzieci oraz dorosłych oraz podpowiemy, jak odpowiednio zadbać o ich ochronę.

1. Skutki szkodliwego promieniowania słonecznego dla dzieci
2. Powszechnie występujące problemy związane z modą na okulary przeciwsłoneczne dla dzieci
3. Czy dzieci i dorośli w ogólne potrzebują okularów przeciwsłonecznych? Jak właściwie chronić oczy dzieci przed promieniowaniem słonecznym?
4. Podsumowanie

Skutki szkodliwego promieniowania słonecznego dla dzieci:

 • Delikatne oczy dzieci są bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie światła, ale szczególnie tego niebieskiego, niż oczy dorosłych. Przy obecnym trybie życia promieni UV pochodzące z naturalnego oświetlenia, jakim jest słońce, jest niczym w stosunku do nadmiernej wszechobecnej ekspozycji na światło niebieskie pochodzące z ledowego oświetlenia i emitowanego przez wszystkie urządzenia takiej jak telewizory, tablety, smartfony czy w końcu monitory komputerowe i laptopy.

 • Narażenie na nadmierną ilość światła niebieskiego może prowadzić do krótkoterminowych skutków, takich jak podrażnienie, zaczerwienienie oczu oraz bóle głowy.

 • Natomiast brak światła czerwonego pochodzącego z naturalnego słonecznego oświetlania szczególnie tego porannego i wieczornego zaburza całkowicie nasz rytm okołodobowy, trwający długotrwale prowadzi do depresji i sprzyja chorobom przewlekłym.

 • Długotrwałe wpatrywanie się bezpośrednio w słońce, naraża nas na zbyt intensywne promieniowanie UV, może przyczynić się do rozwoju chorób oczu, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Powszechnie występujące problemy związane z modą na okulary przeciwsłoneczne dla dzieci:

 • Zaburzenia cyklu okołodobowego, problemy ze snem i koncentrację w ciągu dnia. Noszenie okularów przez małe dzieci, nastolatków i dorosłych włącznie zaburza całkowicie naturalny proces produkcji hormonów. W tym szczególnie takich jak melanina, dopamina i serotonina, które odpowiedzialne są za jakość snu, poczucie zmęczenia oraz regulację całego organizmu.

 • Nieodpowiednie filtrowanie promieniowania: Wiele tanich okularów dla dzieci nie spełnia odpowiednich standardów żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Niska jakość soczewek może bardziej szkodzić oczom niż ich brak.

Czy dzieci i dorośli w ogólne potrzebują okularów przeciwsłonecznych? Jak właściwie chronić oczy dzieci przed promieniowaniem słonecznym?

 • Na ogół nie. Zachowując naturalnym rytm okołodobowy, czyli codzienna poranna ekspozycja już 10-minutowa naszych i dziecka zapewnia nam prawidłowe pobudzenie układu hormonalnego do aktywności dziennej pomagającej. Pomaga przyzwyczaić się naszym oczom do silniejszego światła w południe i jednocześnie uruchamia procesy biochemiczne zapewniające im ochronę biochemiczną na poziomie komórkowym (z resztą podobnie jak naszej skórze), dzięki której nabieramy ochoty i sił do działania w ciągu dnia (łatwo to odczuć w pochmurne szare dni szczególnie zima gdy tego światła nam brakuje). Jednocześnie popołudniowe i wieczorne światło, w którym przeważają barwy podczerwone, znowu nas wycisza i daje sygnał naszemu ciału do produkcji hormonów, mających zapewnić naszemu organizmowi wyciszenie i spokojny sen. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale i również dorosłych jak i całego świata ożywionego (w przypadku zwierząt nocnych proces zachodzi dokładnie tak samo tylko w drugą stronę)

 • Wyjątek stanowią sytuację kiedy nasza pociecha jedzie na rowerze czy uprawia sport lub inną aktywność fizyczną, w kierunku pod słońce (choć większość z nich rozwiązać można zwykłą czapką z daszkiem, która rozwiąże również problem pregrzania w upalne dni. Takie bezpieczne i praktyczne rozwiązanie na upał 2w1). To samo dotyczy nas dorosłych, nam również okulary przeciwsłoneczne potrzebne są tylko w takich sytuacjach, w których wykonujemy czynności w pojazdach, obsługujemy jakieś urządzenia lub prowadzimy samochód w czasie kiedy promienie słoneczne mogą nas oślepiać, co może w konsekwencji zagrażać naszemu życiu.

 • Do takich celów wybieraj certyfikowane okulary przeciwsłoneczne: Upewnij się, że okulary posiadają odpowiednie oznaczenia CE lub UV400, co oznacza, że skutecznie blokują zarówno promieniowanie UVA, UVB, jak i UVC. Wybieraj okulary z filtrem polaroidalnym: soczewki polaroidalne redukują odblaski i zapewniają lepszą ostrość widzenia, wtedy rzeczywiście ochronią Cię przez oślepienie w trakcie różnych czynności, sytuacjach co jest szczególnie ważne dla dzieci w czasie zabaw typu jazda na rowerze, hulajnodze czy innych dynamicznych zabaw na świeżym powietrzu.

 • Dopasuj okulary do dziecka: Zwróć uwagę na rozmiar i kształt okularów. Powinny one dobrze przylegać do twarzy, chroniąc zarówno oczy, jak i skórę wokół nich. Unikaj wszelkich udziwnień, dziwnych kształtów, zbędnych elementów i ozdóbek, bo te właśnie te elementy mogą stać się najbardziej niebezpieczne i uszkodzić oko podczas np. intensywnej zabawy, upadku, uderzenia piłka itd.

 • Przed nadmiernym przegrzanie zastosuj dodatkową ochronę: Szczególnie że układ termoregulacyjny organizmu u małych dzieci nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięty. Zachęcaj dzieci do noszenia kapeluszy z szerokim rondem, czapek z daszkiem, które dodatkowo chronią główkę dziecka przed przegrzaniem i udarem a oczy przed oślepiającym blaskiem promieni słonecznych. To również dotyczy dorosłych.

Podsumowanie

Moda na okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to kit, na dodatek przynosi więcej szkody niż pożytku, a w niektórych sytuacjach może być bardzo niebezpieczna. Dzieci są z natury aktywne, lubią biegać, grać, a podczas aktywności o wypadek nietrudno. Fragmenty plastiku czy innych elementów mogą wyrządzić poważne szkody a w ekstremalnych przypadkach doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Czapka z dużym rondem lub czapka z daszkiem to praktyczne i znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie, skutecznie praktykowane od lat.

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne w znanej nam dzisiaj formie pojawiły się w 1752 roku w Wielkiej Brytanii. Początkowo eksperymenty z kolorowymi soczewkami miały na celu poprawić jakość widzenia osobom słabo widzącym i ochronić przed uporczywym światłem chorych na syfilis. W latach 50. okulary przeciwsłoneczne zostały wypromowane przez amerykańskich aktorów z Hollwood jako element ubioru i ozdoba twarzy. Zgodnie z modą zmienia się kształt oprawek, kolor szkieł (jedna z odmian modna w latach sześćdziesiątych wykorzystywała szkła, które od zewnątrz dawały efekt lustrzany) itp. Używane są w tym zastosowaniu także w miejscach, w których nie zachodzi potrzeba ochrony wzroku przed słońcem. Modę na okulary przeciwsłoneczne zostawmy więc celebrytom — tam gdzie powstała.

Nie ma uzasadnienia konieczności ich noszenia. Ani dla dorosłych, ani dla dzieci (z wyjątkiem prowadzenia samochodu lub innych maszyn czy urządzeń podczas pracy). Pomijając fakt, że od stuleci nasze oczy miał kontakt ze światłem, patrząc na obecną skalę problemów ze wzrokiem u najmłodszych, powinniśmy raczej chronić oczy naszych dzieci przed sztucznym niebieskim światłem, codziennie atakującym oczy ich i nasze.

Moda na okulary dla dzieci nie zapewni im odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV, za to wystawia je na większe niebezpieczeństwo. Dlatego ważne jest, aby rodzice i opiekunowie byli świadomi skutków niewłaściwego użycia okularów przeciwsłonecznych i dokładali starań, aby zadbać o właściwą ochronę oczu swoich dzieci.

Pamiętajmy, że zdrowe oczy to klucz do dobrego widzenia i mocy wrażeń estetycznych przez całe życie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.48 / 5.00 46 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-12
Wszystko super
2022-11-28
:)
pixel